Mistrzostwa Polski Barmanów 2023 Zakopane

Zawsze uważałem, że bycie sędzią przy Mistrzostwach Polski Barmanów to fajna, lekka i przyjemna praca. Uczestniczenie w tego rodzaju konkursie barmańskim budzi wiele emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, żalu, jak i radości. Jako sędzia musisz w pełni udźwignąć odpowiedzialność za swoje decyzje, czasami zawodnikom się to nie podoba i presja jest ogromna. Jednak na sam koniec dnia najważniejsze jest to, aby być pewnym swojej oceny i wiedzieć, że żaden z uczestników nie został źle oceniony.

9 maja 2023 r. po wielu miesiącach przygotowań dotarliśmy do wspaniałego dnia, kiedy w Hotelu Bachleda w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Polski Barmanów Klasycznych. Jak by to nie zabrzmiało, ale powoli przechodzimy (Ja & Rafał) ze strony zawodników na osoby w pełni zaangażowane w organizacje wydarzeń koktajlowych w Polsce.  Czy to jest łatwiejsze? Mogę was zapewnić że nie!  Miesiące rozmów, ustaleń i prac, liczne dokumenty wszystko to okazało się być wartością, gdyż ten wyjątkowy dzień, pełen napięcia i kreatywnych koktajli, zebrał licznych gości z całej Polski. Organizacja tak znaczącego wydarzenie to trudne zadanie, ale satysfakcja z wykonanej pracy była nieoceniona.

 

Zorganizowaliśmy razem z innymi barmanami Mistrzostwa Polski SPB, które były również eliminacjami Mistrzostw Świata. W tym roku, nasza główna misją było wytypowanie najlepszego barmana na Mistrzostwa Świata w Rzymie. Chcieliśmy, aby wygrała najwyższa jakość. Pomyśleliśmy więc o całodniowych wyścigach, aby wyłonić najlepszego barmana. Kategorie przedstawiały się następująco:

– BLIND TEST: rozpoznajemy w ciemno – 6 x przyprawa/zioła oraz 4 x alkohol – rodzaj, producent. Osobiście testując na sobie produkty nie zidentyfikowałem 1 przyprawy oraz 1 alkoholu. No nie jest łatwo…

– TEST WIEDZY: 30 pytań w języku angielskim, jako że test przygotowywaliśmy wspólnie z innymi barmanami nie było prosto😊

 

Po części teoretycznej oraz organoleptycznej zawodnicy mieli cześć szkoleniową, gdzie mogłem przekazać historię koktajlu Vodka Martni i razem z uczestnikami wybraliśmy w ciemno najlepszy produkt ziemniaczany marki Chopin Vodka dedykowany do wspomnianej wcześniej vodka martini. Druga cześć szkoleniowa to degustacja oraz poznanie produkty włoskich aperitivo. Dużo ziołowych alkoholi doskonałych przed posiłkiem.

 

Po lunch przyszedł czas kolejnych konkurencji:

– PREZENTACJA SWOJEGO KOKTAJLU – tą cześć to przygotowanie własnej propozycji koktajlu z produktem sponsorskim. W tej kategorii można było zdobyć najwięcej punktów. Byłem jednym z trzech sędziów i tutaj najbardziej mi zależało aby oceniać prawidłowo i słusznie. Bardzo ciężka i wymagająca runda dla zawodników, pełne skupienie, masa nerwów.

 

– SPEED RUNDA – przygotowanie 4 koktajli w jak najlepszym czasie z uwzględnieniem „perfect serwis”  Runda która ma za zadanie pokazać pewność barmana w serwisie koktajli pod presją czasu. Mogę was zapewnić że przygotowywanie drinków na czas to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza jak przychodzi rywalizacja i pojawia się stres.

 

Całość konkurencji nie była przypadkowa, ponieważ od zeszłego roku 2022, pojawiły się kategorie, które prezentowano na Mistrzostwach Świata. Osobiście miałem okazję poznać to na własnej skórze w miejscowości Varedero na Kubie więcej informacji znajdziesz tutaj.

Całodniowy konkurs był bardzo wymagający dla zawodników, sędziów i organizatorów. Konkurs zakończył się po godzinie 22:00. Najlepszym barmanem został Dawid Stolc z hotelu NYX z Warszawy. Serdecznie Dawidowi gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy przed nim czekające we Włoszech.

 

Z mojego punktu widzenia cieszę się, że od wielu lat jesteśmy aktywni w środowisku barmańskim, dostarczając innym wzorce i inspiracje. Wydarzenie, które organizowaliśmy, było początkiem wielu nowych rzeczy, które przed nami. Ponad 10 lat historii związanych z konkursami, posiadamy duża wiedza i na pewno będziemy się chcieli dzielić z innymi barmanami.

Do zobaczenia przy barze!

#drink  #cocktail  #feel  #wow  #artiwa #polish #cocktails #championship #zakopane

 

What's your reaction?
1Like6Love1Happy0Sad0Dislike