Konkurs Barmański Calvados Nouvelle Vogue 2014 Francja!

WOW Blog powstał z myślą, aby przedstawiać nasze oferty, realizacje, niesamowitych ludzi, fajne polecane miejsca koktajlowe oraz opisywanie konkursów barmańskich w jakich bierzemy lub braliśmy udział. Dziś chciałbym wam przypomnieć lub bardziej opowiedzieć o konkursie, który zmienił u mnie wszystko o 180%.
Calvados Nouvelle Vogue 2014

to pierwszym konkurs międzynarodowy w którym miałem okazję uczestniczyć. Jednak jego przygoda zaczęła się 3 miesiące wcześniej i pamiętam ten dzień jak byłby wczoraj. Większość konkursów międzynarodowych zaczyna się na lokalnym podwórku od eliminacji krajowych. W tej sytuacji było podobnie. Miałem już za sobą kilka konkursów więc chciałem jak najlepiej wypaść więc poświeciłem około dwóch tygodni na przygotowanie receptury i ćwiczenie techniki przygotowania. Przygotowywanie się do konkursu to nic innego jak rozbijania koktajlu na czynniki pierwsze i testowanie go kilkadziesiąt razy, aby smak był dopracowany i wyróżniał się na tle innych barmanów. Tak było i tym razem. Nie pamiętam ile razy wykonałem ten koktajli i ile razy zmieniałem recepturę bo cały czas coś był nie tak jak chciałem. Jednak finalnie dzień przed już miałem wszystko spakowane i byłem gotowy do startu. W dniu konkursu w godzinach porannych kiedy miałem już wyjeżdżać, po przebudzeniu uznałem że nie jadę bo pewnie i tak nic się nie uda. Czasem tak jest że przygotowujesz się przez długi czas, a brak wiary w umiejętności cię zatrzymuje, tutaj było podobnie. W  tej sytuacji serdecznie chciałbym podziękować moim kolegom i przyjaciołom, którzy wręcz na siłę wyciągnęli mnie z domu i powiedzieli że jedziesz i będziesz startował. Mogę was zapewnić że jeśli w tamtym momencie bym nie pojechał, to już na pewno bym nie pojechał na żaden kolejny konkurs!

Polskie eliminacje!

Start konkursu krajowego to oczywiście eliminacje było nas około 20 osób z całej polski, każdy z barmanów przygotowywał long drinka z wykorzystaniem oczywiście francuskiego calvadosu.  Dostałem się do finałowej szóstki i musiałem zaprezentować swoją drugą recepturę. Finalnie konkurs zakończyłem na drugim miejscu, miałem straszny niedosyt.  Wracając do domu, spojrzałem na wynik konkursu na chłodno i finalnie byłem zadowolony. Pierwsze pudło na konkursie! Czasem tak jest że dzieje się magia! Nie skończył się tydzień, a otrzymałem telefon że „Artur jedziesz do Francji na finał! Bo wygrany z obecnego roku był również w zeszłym roku i regulamin francuski tego zabrania” Na początku trochę nie wierzyłem, ale kolejny etap to już kocioł myśli, muszę się przygotować najlepiej jak potrafię i zrobić to najlepiej jak potrafię.

 

Calvados Nouvelle Vogue to konkurs z długoletnią tradycjom, polega na zaprezentowaniu swojego koktajlu ale również opowieści o inspiracji związanej z koktajlem. W 2014 roku edycja była inspirowana twoim ideałem kobiety lub mężczyzny. Długo zastanawiałem się nad wyborem ideału, po dłuższej analizie uznałem że ideały są wokół nas i moja inspiracją została moja obecna już żona 😊 Boże jaki ja jestem romantyk 😊😊😊

Francja!

Sam wyjazd do Francji to już większa logistyka, musisz zabrać cały potrzebny sprzęt barmański, szkło koktajlowe i nie zbędę składniki. Dzień wyjazdu zaczął się bardzo wcześniej, oczywiście przelot z Warszawy do Paryża. Następnie prawie 3 godzina podróż do Normandii. Jesteśmy na miejscu.

 

Organizatorzy przywitali nas w jednej z najbardziej popularnej destylarni calvadosu u producenta Boulard. Oczywiście mały poczęstunek następnie zwiedzanie całej gorzelni i degustacja najlepszych produktów. Dla osoby związanej z barem taka wizyta to mega przeżycie, możesz na własne oczy zobaczyć jak powstaje jeden z najbardziej popularnych alkoholi z Francji. Dzień zakończyliśmy kolacją w hotelu razem z innymi zawodnikami i delegacjami.

Dzień konkursowy

Kolejnego dnia odbywał się konkurs barmański, wczesna pobudka śniadanie i do dzieła. Konkurs obywał się w lokalnym teatrze razem z lokalną publicznościom. Calvados Nouvelle Vogue to propagowanie kultury koktajlowej oraz szerzenie popularności calvadosu na całym świecie. Konkurs ma trzy kategorie, junior, barman profesjonalny oraz dziennikarz. Moja grupa stratował jako druga a ja wylosowałem numer 12 przy 20 zawodnikach. Początek to opowieść o swojej inspiracji dla publiczności oraz sędziów. Kolejny etap to przygotowanie koktajlu, pamiętam że miałem bardzo dobrą technikę, reszta już pozostawała w gestii komisji sędziowskiej.  Następnie około 3 godzina trwało dokończenie konkurs, ja w tym czasie miałem okazję rozmawiać i degustować wszystkie lokalne produkty zaczynając od świeżych soków jabłkowych, win z jabłek i gruszek, cydrów oraz oczywiście calvadosów mniej popularnych producentów (co nie oznacza że gorszych).  Następnie przyszedł etap najbardziej wyczekiwany przez wszystkich zawodników, ogłoszenie wyników. Nie umiem wam opisać jak była moja radość kiedy przy wynikach barman profesjonalny usłyszałem słowo „POLAND”, pierwszy konkurs międzynarodowy i od razu pudło! Finalnie trzecie miejsce! Radość Radość Radość!

 

Gala Dinner

Wieczór to już prawdziwa uczta kulinarna w hotelu Hôtel Barrière Le Royal Deauville. Kuchnia francuska na najwyższym światowym poziom, mieszanka francuskich serów i do tego selekcja najlepszych starzonych calvadosów oraz koktajli na bazie destylatu z jabłek oraz gruszek. Serwis który był chyba najlepszym jaki miałem okazję doświadczyć w tamtym momencie, nie chodzi o jakość, ale dystans do gości i zabawa z nimi. Zdjęcie poniżej. Kolacja trwała do późnych godzin nocnych.

Ostatni dzień to śniadanie i powrót do stolicy Francji.  Jak to bywa w takich eskapadach zwiedzanie na szybko Paryża z dużą walizką (nie polecam bardzo). 😊

 

Podsumowując uważam że nawet jak nie jesteś pewny tego co robisz rób to, ponieważ kiedy bym finalnie nie pojechał na polskie eliminacje do Krakowa. To nie przeżył bym takiej pięknej przygody, nie zdobył kolejnego doświadczenia, nie poznał bym kolejnych barmanów z innych krajów. Warto wierzyć w siebie oraz warto próbować!

Z calvadosem to nie koniec mojej historii, ale o tym opowiem następnym razem.

Do zobaczenia przy barze!

#calvados # nouvelle # vogue #francja #competition #bartendres #konkurs #barmański

 

What's your reaction?
2Like2Love0Happy0Sad0Dislike